среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślepiem trudno je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, lekkiej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź wstępnie obrabia, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie z plastiku na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa kamieni na plot z plastiku na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można także ciąć na sześciany o regularnych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych konturów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety Winylowe używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród zebranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie z plastikuKoniecpola na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę ze sztachet wznosi się z głazów różnorodnego konturu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nieregularnych zarysach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, by forma każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Wyspecjalizowane firmy szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak chcemy, ażeby głazy na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий