пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów właściwie nie podkreśli krawędzi trawy lub rabaty jak ma��e żywe plot.

Niezmiernie duże, albowiem ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia okoliczne budynki a także ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny zasadzamy naokoło granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka ponadto rodzi orzeszki. Jeśli chcemy aby nasze zielone ogrodzenie było nadzwyczaj strzeliste zaś zarazem cienkie to w zacienionym miejscu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu. Pamiętajmy jednak, że jak rośliny nas przerosną, ich ogarnianie będzie trudne.

Nic dobrze nie uwydatni projektu trawnika ewentualnie kwietnika jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie mogą dobrze wzrastać w przydzielonych terenach, niskie krzewy umieją utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zasłonią gołe place gleby. Ładnie przycięty mały żywopłot sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna tylko ogrodzenia kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, jakich się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, ale wszak w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je zgrabne jabłuszka, które można przerobić na przetwory.

Niskie ewentualnie wybujałe zielone ploty można pozyskać z roślin iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej grupy często są o wiele bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Z nich najlepiej znosi cień cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta i należny go redukować, lecz jego kategorię Fastigiata Robusta można pościć samopas.Powinien się błyskawicznie kiełkował natomiast zatrzyma kolumnowy kształt.

Gdyby wasz kącik jest nadzwyczaj ciemny, wskazane jest aby żywy palisada rozświetlić kolorowymi skazami. Niektóre spośród cienioznośnych gatunków maja odmiany o jasnych albo pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr trywialny Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są w największym stopniu oczywistego w słońcu, toż nawet w chłodzie korona drzewa ostają wystarczająco jasne, nieledwie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий