понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne na ogól pełnia role ogrodzenia, choć nierzadko służą również za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenie PCV buduje się w słonecznych elementach, w których migiem wzrastają i mocno gęstnieją. Dużo uroku maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza przez osłonięte zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek lub kwiatami stanowią przyciągające wzrok obrazki, a ożywcza wilgotność, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego parkanu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze preferencje i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko również ekspansywnie kwitną, niemniej jednak wymagają tez wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia plastykowe mogą być niezmiernie wysmukłe, lecz należny je regularnie zmniejszać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje susze,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. O ile mamy mnóstwo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze kiedy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий